در مسلک میرزا بهاء برای این که مردم از لحاظ قیودات دینی و قیودات وطنی و تقیدات دیگر آزاد باشند: این گونه تقیدات و تعصبات برداشته شده است. 

آری وقتی که احکام و قوانین به مقتضیات زمان و مکان و به صلاح دید رجال بیت عدل تفاوت و اختلاف پیدا کند، و هنگامی که احکام دینی به قید مطابقه با عقول مختلف و محدود افراد پذیرفته شود، وقتی که احکام و ادیان گذشته منسوخ شده و احکام آینده معلق به تأسیس بیت‏العدل گردد: در مرتبه اول لازم است تعصبات مذهبی از میان برداشته شود. 

چیزی که هست: جناب میرزا به این اندازه از آزادی قانع نشده، و خواسته است پیروان خود را از هر جهت (از جهت دین، از جهت وطن، از جهت اقتصاد، از جهت جنس، از جهت سیاست) آزادی بخشد. 

در مکاتیب (ج 3 ص 104) عبدالبهاء گوید: از جمله تعالیم بهاءالله تعصب دینی و تعصب جنسی و تعصب سیاسی و تعصب اقتصادی و تعصب وطنی هادم بنیان انسانیت. تا این تعصبها موجود عالم انسانی راحت ننماید... اگر این تعصب و عداوت از جهت دین است دین باید سبب الفت گردد و الا ثمری ندارد... 

ص 106 و اما تعصب اقتصادی این معلوم است که هر چه روابط بین ملل ازدیاد یابد و مبادله امتعه تکرر جوید... بالمآل به سائر اقالیم سرایت نماید و منافع عمومیه رخ بگشاید. 

باز در صفحه (276) گوید: از جمله تعالیم جدیده ترک تعصبات دینیه و تعصبات مذهبیه و تعصبات جنسیه و تعصبات ترابیه و تعصبات سیاسیه است. 

باز در صفحه (317) گوید: باید همت گماشت تا بی‏خردان از تعصبات جاهلیه دینی و جنسی و اقتصادی و حتی وطنی نجات یابند، از جمیع قیود آزاد گردند... الخ. 

پس به موجب این تعالیم جدید لازمست که: 


برای ادامه اینجا کلیک کنیدبه اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در سه شنبه 19 اردیبهشت 1391 توسط بهایی پژوه
وبلاگ ارزشی چرابهایی نیستم؟ بدون دلیل حذف شد!
baha19.mihanblog.com
البته با تلاش فراوان دوباره باز گردانده شد

به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391 توسط بهایی پژوه
با توجه به تلاش برای مخفی ماندن حامیان سایت بالاترین بالاخره در اول اردیبهشت امسال صبر گردانندگان آن به سر آمد  و هویت واقعی خود را مشخص کردند و عید جعلی رضوان را به مراجعه کنندگانشان تبریک گفتند.

برای اینکه شما خوانندگان عزیز با عید رضوان بهایی ها آشنا بشوید داستانی در باره عید رضوان عنوان می کنم:
در سال 1279 هجری میرزا بزرگ خان قزوینی کنسول ایران در بغداد شد و او به همراهی مرحوم شیخ عبدالحسین مجتهد از مخالفان بابیه پس از نه ماه مکاتبه با دربار عثمانی وسایل تبعید بابیه را از بغداد فراهم کرد. فرمان سلطان عملی شد و آنان را به راه انداختند.
باقی مطلب و عکس در اندازه بزرگتر را در ادامه مطلب مطالعه نمائید


ادامه مطلببه اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در شنبه 2 اردیبهشت 1391 توسط بهایی پژوه
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو