به نقل از پایگاه جامع فرق، ادیان و مذاهب_ سال نو که فرا می‌رسد، پیام‌های پر از مهر و محبت و شعا‌ر‌های انسان دوستانه به نهایت خود می‌رسد، البته بسیاری از این شعار‌ها بر مبنای انسانیت، دین، عشق و شعور است. در این بین کسانی پیدا می‌شوند که از جنبه‌ی تبلیغاتی به ماجرا وارد شده و در پس پرده‌ی محبت و تبریک‌ها، برای مقاصد شوم خود نقشه می‌کشند.
این روز‌ها که به عید نوروز نزدیک می‌شویم، بهائی‌ها به مناسبت ساختگی عید صیام، که ساخته‌ی دست میرزا حسینعلی نوری است و در کلام میرزا حسینعلی نوری این‌گونه بیان شده که: «و جعلنا النیروز عیداً لکم بعد اکملها [۱] و ما نوروز را برای شما عید قرار دادیم بعد از آن‌که آن را کامل کردیم» و فارق از اینکه بهائیان کل تاریخ را به شکل دیگری در آورده‌اند و ماه‌ها را به ۱۹و ایام هر ماه را نیز به ۱۹ روز تغییرداده‌اند، که با حساب سرانگشتی و منطقی باید تاریخ دیگری را عید بگیرند [۲]، اما به هر حال برای هم‌سو ساختن جمعیت زیاد و ابراز احساسات و سوء استفاده از یک عید، که طرفداران بسیاری دارد، این عید را با عید باستانی نوروز هم‌زمان اعلام کرده‌اند تا از این جنبه‌ی تبلیغاتی، بهترین استفاده را کرده باشند.

جای شگفتی دارد كه سران بیت‌العدل در پیامی، كه برای رونمایی از تقویم بدیع صادر كرده، می‎نویسد: «گزینش تقویمی جدید در دوره‌ی هر پیامبر، نمادی از قدرت ظهور الهی برای ایجاد تحول در درك انسان از حقایق مادی، اجتماعی و روحانی است و از این طریق لحظات و ایام مقدس مبرز می‎گردد. جایگاه نوع بشر در زمان و مكان بازاندیشی می‎شود و روند زندگی از نو شكل می‎گیرد.» [۳] و این مطلب خود جای بحث دارد. [۴]
نکته‌ای که سؤال برانگیز است این است که اگر سال اختراع شده توسط بهائیت، اصل است، پس چرا تقویم‌هایی که منتشر می‌کنند، بر اساس تقویم شمسی است؟ و اگر تقویم شمسی مبنا و اصل است، چرا عید صیام را  قبل از نوروز در مناسبت‌های ذیل تقویم، عنوان کرده‌اند؟

پی‌نوشت:

[۱]. میرزا حسینعلی نوری، اقدس، ص۱۵، بند ۴۵.
[۲]. چرا که ۱۹ ماه را وقتی در ۱۹ روز ضرب کنیم، عدد ۳۶۱ روز به دست می‌آید و این عدد با عدد سال شمسی مغایر است، البته ایشان که ادعای دین مترقی را دارند، با اختراع یوم الهاء که اضافی از سال شمسی از سال دست‌سازشان است، این مشکل را برای خودشان حل کرده‌اند! و این کلمه‌ی خودشان به این منظور است که واقعاً دلیل عقلی و علمی ندارد.
[۳]. پیام ۱۰ژوئیه ۲۰۱۴ به محافل روحانی ملی.
[۴]. برای مطالعه بیشتر بنگرید به مقاله‌ی: سردرگمی بهائیت در اجرای تقویم مبهم«بدیع»

به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در یکشنبه 29 فروردین 1395 توسط بهایی پژوه