Logoبا توجه به اینکه از زمان پیامبر(ص) و امامان(ع) تاکنون، همواره در جامعه اسلامی مساله مهدویت  راسخ و پویا بوده است. متأسفانه این امر در طول تاریخ، دچار آسیب هایی، از جمله مدّعیان دروغین شده است. عده ی زیادی بودند که به غلط ادّعای مهدویت کردند و طرفدارانی هم پیدا نمودند .

ما در این بخش، بنا به درخواست یکی از خوانندگان محترم، به صورت فهرست وار نام برخی از آنها را ذکر می کنیم:

1- ابو محمد عبیدالله مهدی: که در آفریقا بود و در سال 297 ه.ق روز جمعه ای خود را مهدی امیرالمؤمنین خواند و سکّه((حجّه الله)) زد و طرفداران زیادی پیدا نمود. او پایه گذار حکومت فاطمیّین در آفریقای شمالی است که تا اواخر قرن پنجم هجری بر آن نواحی سلطه داشتند. وفات او به سال 344 اتفاق افتاد.

2- مردی از اهالی بنگاله هند: که در رجب سال 1203 در مسجدالحرام دعوی مهدویّت کرد. شریف مکه ((البنگالی)) را کشت.

3- میرزا غلام  احمد قادیانی: از اهالی قادیان( بخشی از ایالت پنجاب هند) که به سال 1250 ه.ق به دنیا آمد.او خود را مجدّد اسلام در قرن چهاردهم نامید و کتاب براهین احمدیّه را تالیف نمود (آخرین سالهای قرن سیزدهم هجری) و سپس پا را فراتر نهاده ، خود را مهدی موعود و مسیح خواند.

4- میرزا طاهر حکّاک اصفهانی: که از شاگردان سیّد کاظم رشتی بوده و خود را فرستادهی تمام انبیاء می دانست . چون کار او بالا گرفت دعوی مهدویّت کرد و گویا او را در حدود سال 1300 مسموماً کشته باشند.

5- سیّد محمد همدانی: مقیم هندوستان و از شاگردان شیخ احمد احسایی ، رئیس شیخیّه بوددر ابتدای ورود به هند فقط کلمات شیخیّه را ترویج می نمود و بعدها دعوی مهدویّت کرد و تا سال 1277 زنده بود.

6-  مهدی کُرد: در قرن یازدهم هجری در زمان سلطان محمد چهارم پادشاه عثمانی، جوانی یهودی اسحق نام، خود را منجی یهود خواند و گروهی از یهودیان به وی توجه نمودند و چون روحانیّون مسلمان تُرک  ، او را دجّال لقب دادند شهرت یافت که ظهور دجّال مقدمه قیام مهدی استو نهضت او قریب الوقوع است . در چنین فرصت مناسبی فرزند یکی از شیوخ کردستان عثمانی ، خود را مهدی اسلامی نامید و چندین هزار کُرد را به دور خود گرد آورد. به دستور سلطان عثمانی هر دوی ایشان یعنی مهدی و دجّال را گرفتار ساخته و به دربار شاه گسیل داشتند و این دو نیز با ملاحظه جلال و شوکت سلطان از در توبه درآمدند و جزء ندیمان او شدند.

7- محمد بن عبدالله تومَرت: در نیمه اول قرن ششم در آفریقا قیام نمود و مریدانش به الموحّدین مشهور شدند ، خود را رسماً مهدی موعود می خواند.

8- محمد بن احمد سودانی: 1299 دعوی مهدویّت نمود.

9- محمد بن عبدالله : معروف به نفس زکیه ، از مدینه ادعای مهدویت نمود.

10- میرزا علی محمد شیرازی : که شرح حال او به صورت مفصّل در این وبلاگ آورده شده است.

گذشته از اینها ، افراد دیگری همچون سید محمد جُونپوری هندی ، محمد حسین مشهدی و شیخ سعید یمانی نیز ادعای مهدویت داشتند که بیان حال آنان از گنجایش این مختصر بیرون است.

طبقه بندی: اهل بیت عصمت وطهارت، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در شنبه 14 آبان 1390 توسط بهایی پژوه
نمایش نظرات 1 تا 30