Logoدرباره طول امام زمان عجل الله تعالی شریف بحث های زیادی وجود دارد که در این مقال نمی گنجد اما بنده به در حد وسع خود والبته با یاری جستن از وبلاگ دریچه ای به سوی حقیقت بهاییت نظرات اجمالی که در باره طول عمر اما زمان عج وجود دارد را آورده و البته به نظراتی که در این باره در کتب بهاییت هم آمده است اشاره خواهم کرد.
در علم طب ثابت گردیده که عمر طبیعی انسان به 80-70 سال نیست، پاولوف مرز طبیعی حیات انسان را 100 سال می دانست. مچینکوف می گفت: عمر طبیعی یک انسان 150 تا 160 سال ؛ وکوفلاند ، پزشک آلمانی 200 سال؛ فلوگر، فیزیولوژیست معروف 600 سال ؛ و بیکن ، فیلسوف و دانشمند انگلیسی 1000 سال برای عمر طبیعی انسان معین کرده اند. ولی این عقیده از طرف فیزیولوژیست های امروز در هم شکسته شده و مسٲله ی حدّ ثابت در عمر طبیعی ابطال گردیده است. به گفته ی پرفسور اسمیس ، استاد دانشگاه کلمبیا ؛ همانگونه که سرانجام دیوار صوتی شکسته شده و وسایل نقلیه ای با سرعتی مافوق صوت به وجود آمد ، یک روز دیوار سنّ انسانی نیز شکسته خواهد  شد ، و از آنچه تا کنون دیده ایم فراتر خواهد رفت.
کهنسالی حضرت حجت پدیده خلاف عادت عمومی نیست بلکه در تاریخ بشر از این قبیل بسیار دیده شده تا آنجا که کتب ویژه ای بدین موضوع اختصاص یافته است ، در این ارتباط می توان به کتاب المعمّرون نوشته ابوحاتم سیستانی سنی اشاره نمود.

سیّد بن طاووس رحمه الله علیه ، در ارتباط با طول عمر امام زمان (عج)  ذکر نموده است:

"اگر کسی امروز ادعا کند که من از روی آب راه می روم ، کسی باور نمی کند ، ولی وقتی که او در مقام عمل برآمد و از روی آب راه رفت ، بسیاری از مردم به تماشا می آیند و با شگفتی و تعجب نگاه می کنند. همچنین روز دوم ، نفر دیگری ادعا کند که من هم از روی آب راه می روم ، باز مردم در تعجب و شگفتی قرار می گیرند ولی با دیدن امروز ، تعجبشان نسبت به روز قبل کمتر می شود. روز سوم نفر سوم ادعا می کند و روی آب راه می رود . این بار از تعداد تماشاچی کمتر شده و مقدار تعجب نیز کاهش می یابد.روز چهارم همچنین، کمتر و کمتر تا آنکه به کلی عادی می شود.

طول عمر حضرت مهدی (عج) نیز چنین است . برای آنکه شما روایت کرده اید که ادریس از زمان خود تا حال در آسمان زنده است، و باز روایت کردید که خضر در زمین از زمان خود تا کنون زنده است؛ و باز روایت کردید که حضرت عیسی در آسمان زنده است و در زمان مهدی (ع) می آید و اقتدا به حضرتش می کند و نماز می خواند ، پس چگونه است که شما طول عمر این سه نفر را قبول دارید ولی طول عمر امام زمان(عج) را انکار می کنید."

( اقتباس از اربعین شیخ بهایی- ترجمه خاتون آبادی- ص553)

قرآن کریم نیز تصریح دارد که خدا به انسانها عمر دراز عطا می کند فی المثل درباره گروهی از کافران می فرماید:

" بَلْ مَتَّعْنَا هَؤُلَاءِ وَآبَاءَهُمْ حَتَّى طَالَ عَلَیْهِمُ الْعُمُرُ "(سوره انبیاء- آیه 44)

یعنی بلکه ما ایشان و پدرانشان را از متاع دنیوی بهره مند کردیم تا آنکه مدتی دراز زندگانی نمودند.

هنگامیکه خداوند به کافران و منکران طول عمر بخشد ، آیا اگر به حجت خود در زمین این موهبت را عطا نماید ، جای تعجب دارد؟

 در پایان لازم است در ارتباط با طول عمر ،  اسناد و مدارکی از کتب بهائیان خدمتتان ارائه شود:

1- میرزا حسینعلی نوری نیز در ایقان بیان می کند:

" و از جمله انبیاء نوح بود که نهصد و پنجاه سال نوحه نمود و عباد را به وادی ایمن روح دعوت فرمود و احدی او را اجابت ننمود.  "(ایقان-  ص 4)

وی در ادامه ذکر نموده:

" جمال هود از مَشرق ابداع مُشرق شد و قریب هفتصد سنه اَو ازید به اختلاف اقوال، مردم را به رضوان قرب ذی الجلال دعوت نمود.  و چه مقدار بلایا که به مثل غیث هاطل بر آن حضرت بارید..."(ایقان-  ص 5)

جائیکه حضرات نوح و هود با وجود بلایای فراوان و صدمات بیشمار ، بیش از نهصد و پنجاه و هفتصد سال بتوانند عمر کنند ، کهنسالی حضرت مهدی در محیط مناسب و دور از آزار و اذیت مردم چه اشکالی می تواند داشته باشد؟

 

2- عباس افندی نه فقط عمر نوح و هود را طولانی می داند ، بلکه هزاران برابر آن را نیز شدنی دانسته  و برای دوستانش آرزو می کند  :

" از فضل حق مستدعیم که حیاتی به احبای خویش عنایت فرماید که عمر نوح و هود به حسب تصور مشهود ، بمثابه آنی از اعصار و دهور گردد."( مائده آسمانی  - ج 2- ص ٧٣)

 

3-  عبدالبهاء در اثبات ویژگی های اولیای خدا بیان نموده:

" مظاهر مقدّسه الهیّه مصدر معجزاتند و مظهر آثار عجیبه هر امرمشکلی و غیر ممکنی از برای آنان ممکن و جایز است زیرا بقوّتی خارق العاده از ایشان خارق العاده صدور یابد و بقدرتی ماوراء طبیعت تأثیر در عالم طبیعت نمایند از کلّشان امور عجیبه صادر شده..."( مفاوضات -  ص ٧٧)

 

4- عبدالبهاء در مورد  سلامت جسمانی مردان الهی ذکر کرده:

"مظاهر مقدسه الهیه مزاجی در نهایت اعتدال داشته اند و صحت و سلامتی بی منتها و بنیه در نهایت قوت و قواء در غایت کمال و حواس ظاهره و باطنه فوق العاده شدید..."(مكاتیب حضرت عبدالبهاء - ج ۳ - ص ٤١)

پس مظاهر مقدسه با چنین خصوصیاتی  قادر خواهند بود عمر طولانی بنمایند.

 

5- ابوالفضل گلپایگانی ، مبلغ مشهور بهائی ، در پاسخ نورالدین هندی از عمر دراز نوح عباراتی جالب دارد که ترجمه آنها اینست:

" پس روشن است هر کس که بدرستی و حقانیت رسالت نبی معظم اسلام معتقد باشد و قرآن کریم را کتاب آسمانی بداند به ضرورت بایستی به تمام آنچه در این کتاب بزرگ آمده و درستی آنها عقیده مند گردد ، چه آن مضامین به فهم مردم نزدیک یا بعید باشد . به شرط آنکه  عقل سلیم و برهان صحیح بر امتناع آن گواهی ندهد. کسی که کمترین آشنایی به موازین عقلی و براهین منطقی داشته باشد ، می داند که علت انکار طول عمر استبعاد عادی است نه امتناع عقلی ، زیرا کمترین دلیل قطعی بر عدم امکان عمر دراز بیشتر از آنچه در این اعصار دیده می شود نیست...و عاقل خردمند به مجرد استبعاد ، بر خلاف حکم قرآن شریف سخن نمی گوید زیرا که قرآن کتابیست جدی و قاطع و هرگز شوخی بردار نیست."( درر البهیه – صفحات  6 و 7)

 

نتیجه آنکه عمر طولانی امام زمان (عج)  امری غیر ممکن نیست . بلکه علم و دانش ، عمر بسیار دراز را با حفظ نیروی جوانی و شادابی ، یک امر کاملاً ممکن می داند.
امید که باعث آگاهی دوستان شود
طبقه بندی: معرفی بهاییت،  حرف حساب شیعه، 
کلمات کلیدی: امام زمان، صاحب الزمان، حضرت مهدی، اباصالح، طول عمر امام زمان، بها الله، بهایی، بهاییت، میثم، 2013، بهایی پژوهی، راز طول عمر، دلایل طول عمر امام زمان، یا امام زمان، مهر ماه،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در پنجشنبه 21 مهر 1390 توسط بهایی پژوه
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو