در این پست می پردازیم به اینکه آیا امام حسن عسکری (ع) فرزندی داشتند یا خیر؟

از چند طریق می توان اثبات کرد که امام حسن عسکری(ع) فرزند داشتند:

1- در احادیث زیادی آمده که مهدی موعود فرزند امام یازدهم می باشد ، به عنوان نمونه:"الصقر بن ابی دلف قال: سمعت علی بن محمد بن علی الرضا علیه السلام یقول: ان الامام بعدی الحسن ابنی و بعد الحسن ابنه القائم الذی یملا الارض قسطاً و عدلا کما ملئت جوراً و ظلماً" (اعلام الوری باعلام الهدی- ص 438)صقر بن ابی دلف می گوید: از علی بن محمد (ع) شنیدم که فرمود: امام بعد از من فرزندم حسن است. بعد از حسن فرزندش همان قائمی است که زمین را پر از عدل و داد می کند چنانکه از ظلم و ستم پر شده است. 

2- امام حسن عسکری (ع) در چندین حدیث فرموده اند:" قائم و مهدی فرزند من است." به عنوان نمونه:

محمد بن عثمان از پدرش نقل کرده که می گفت: خدمت امام حسن عسکری (ع) بودم که از وی سؤال شد ، راجع به حدیثی که از پدرانش نقل شده که: تا قیامت زمین از حجت خالی نمی ماند  و هر کس بمیرد در حالیکه امام زمانش را نشناخته باشد به مرگ جاهلیت مرده است ، آن حضرت پاسخ فرمودند: آری ، این موضوع همچو روز روشن و حق است. عرض شد: یابن رسول الله ! بعد از شما حجت و امام کیست؟

فرمود: بعد از من فرزندم محمد حجت و امام است و هر کس بمیرد و او را نشناسد به مرگ جاهلیت از دنیا می رود. آگاه  باشید که فرزندم را غیبتی خواهد بود که جهانیان در آن زمان سرگردان می شوند و اهل باطل هلاک می گردند و کسانیکه وقت ظهورش را تعیین کنند ، دروغ می گویند. بعد از آنکه مدت غیبتش پایان یافت ، نهضت می کند . گویا پرچم های سفیدی را که در نجف بر سرش در اهتزاز است ، مشاهده می کنم. (بحارالانوار- ج 51- ص160)

 

به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در دوشنبه 3 مرداد 1390 توسط بهایی پژوه