اصل معاد در قرآن ، معاد جسمانی عنصری است. معاد جسمانى به این معناست كه انسان باهمین مشخصات دنیوى اش، با همین روح و جسم در قیامت حاضر مى شود. مسلک بهائیت  معتقد به بقای روح است ولی اعتقادی به معاد جسمانی ندارد .(به نقل از سایت آئین بهائی)  

در این زمینه در کتاب بهاء الله و عصر جدید آمده :

"مفاهیم عامّه از قیام مردگان با جسد عنصری و بهشت و دوزخ و امثال آن صرفاً ضربی از اوهام و تخیّلات است."( بهاءالله وعصر جدید- تألیف ج. ای. اسلمنت-ترجمه بشیر الهی، رحیمی، سلیمانی - ص 30)

این در حالی است که میرزا علی محمد باب در صحیفه ی عدلیه ذکر کرده:

" و اشهد ان الموت حق. و السئوال فی القبر من ارکان دینک حق . و البعث حق . و الحساب حق . و الجنه حق . و النار حق. و ان الساعه اتیه لا ریب فیها. و انک تبعث من فی القبور ...و ان هذه الکلمات کانت اعتقادی بین یدیک.بها احیی و علیها اموت باذنک"( صحیفه عدلیه- میرزا علی محمد باب- صفحات 41 و 42)

ترجمه: و گواهی می دهم که مرگ حق است و سؤال در قبر از ارکان دینت حق است. و برانگیخته شدن حق است و حساب روز قیامت  حق است و بهشت حق است و جهنم حق است و قیامت آمدنی است، شکی در آن نیست. و به درستیکه تو برمی انگیزانی هر آنکس که در قبرهاست...و این کلمات اعتقاد من در دست قدرت تو  است . به اذن تو، با آنها زنده می شوم و با آنها از دنیا می روم.

 

قرآن مجید در همه جا با صراحت از معاد
جسمانی ( البته تؤام با روحانی) سخن می گوید. گاهی مردم را به مشاهده ی تکرار صحنه ی مرگ و حیات در جهان گیاهان دعوت می کند که چگونه همه سال در برابر چشم همه ی ما ، در جهان گیاهان ، معاد تکرار می شود. زمینها در فصل خزان تدریجاً رو به سوی مرگ می روند ، گلها و شاخه های گیاهان رنگ مرگ به خود می گیرند و در فصل زمستان همگی مرده اند ، اما به هنگام وزش نسیمهای روحبخش بهاری و ریزش قطره های لطیف باران در این فصل ، از نو جنبشی می یابند و حیات نوینی آغاز می کنند. آیا اینها چیزی جز معاد جسمانی را تفهیم می کند؟

 

عرب جاهلی اعتقاد به بقای روح داشت ؛ از آنچه او تعجب داشت و به شدت انکار می نمود مسأله ی معاد جسمانی و بازگشت این بدن به زندگی بعد از مرگ بود ، لذا قرآن از زبان آنها چنین می گوید:

" أَیَعِدُكُمْ أَنَّكُمْ إِذَا مِتُّمْ وَكُنتُمْ تُرَابًا وَعِظَامًا أَنَّكُم مُّخْرَجُونَ"(سوره المؤمنون – آیه 35)

ترجمه: آیا این پیامبر به شما وعده می دهد که هنگامی که مردید و خاک شدید بار دیگر به این زندگی باز می گردید؟!

 

و در جای دیگری آمده:

"وَقَالُوا أَئِذَا ضَلَلْنَا فِی الْأَرْضِ أَئِنَّا لَفِی خَلْقٍ جَدِیدٍ بَلْ هُم بِلِقَاءِ رَبِّهِمْ كَافِرُونَ"(سوره السجده- آیه 10)

آنها گفتند: «آیا هنگامى که ما (مردیم و) در زمین گم شدیم، آفرینش تازه‏اى خواهیم یافت؟!» ولى آنان لقاى پروردگارشان را انکار مى‏کنند (و مى‏خواهند با انکار معاد، آزادانه به هوسرانى خویش ادامه دهند).

 

همچنین در جای دیگر بیان می کند:

"وَقَالَ الَّذِینَ كَفَرُوا هَلْ نَدُلُّكُمْ عَلَى رَجُلٍ یُنَبِّئُكُمْ إِذَا مُزِّقْتُمْ كُلَّ مُمَزَّقٍ إِنَّكُمْ لَفِی خَلْقٍ جَدِیدٍ*أَفْتَرَى عَلَى اللَّهِ كَذِبًا أَم بِهِ جِنَّةٌ بَلِ الَّذِینَ لَا یُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ فِی الْعَذَابِ وَالضَّلَالِ الْبَعِیدِ"(سوره سبأ – آیات 7 و 8)

و کافران گفتند: «آیا مردى را به شما نشان دهیم که به شما خبر مى‏دهد هنگامى که (مُردید و) سخت از هم متلاشى شدید، (بار دیگر) آفرینش تازه‏اى خواهید یافت؟!آیا او بر خدا دروغ بسته یا به نوعى جنون گرفتار است؟!» (چنین نیست)، بلکه کسانى که به آخرت ایمان نمى‏آورند، در عذاب و گمراهى دورى هستند (و نشانه گمراهى آنها همین انکار شدید است).

از تمام این آیات استفاده می شود که پیامبر اسلام (ص) همه جا سخن از بازگشت این جسم و معاد جسمانی می گفته است و لذا مخالفان از آن تعجب می کردند و آیات قرآن به پاسخگوئی آنها در موارد مختلف پرداخته و می گوید:

" اللَّهُ یَبْدَأُ الْخَلْقَ ثُمَّ یُعِیدُهُ ثُمَّ إِلَیْهِ تُرْجَعُونَ"(سوره روم – آیه 11)

خداوند آفرینش را آغاز مى‏کند، سپس آن را بازمى‏گرداند، سپس شما را بسوى او باز مى‏گردانند!

در پایان بایستی ذکر نمود که اصل معاد، فطری و عقلی  است و منکران راهی استدلالی به انکار آن ندارند . قرآن بارها به صراحت در موضوع برانگیخته شدن انسان ها از قبرها و ورود به صحرای محشر سخن رانده و پیرامون حشر جسمانی و حتی سخن گفتن اعضای بدن انسانها بحث نموده است. ترسیم چهره های مختلف عذابهای جسمانی و ذکر نعمتهای بهشتی مخصوص جسم ، همچون اطعمه و اشربه و ...همه حکایت از جسمانی بودن معاد دارد. صراحت و روشنی گفتار قرآن نیز در این مورد به گونه ای است که هیچگونه قابل تأویل و توجیه نیست .

 

 

از توجه شما به این بحث سپاسگزارم.

موفق  و مؤید باشید

 

منابع:

1- صحیفه عدلیه- میرزا علی محمد باب

2- بهاءالله وعصر جدید- ج. ای. اسلمنت- ترجمه بشیر الهی، رحیمی، سلیمانی

3- معاد و جهان پس از مرگ- ناصر مکارم شیرازی

4- دروس اعتقادی- سید جعفر سیدان

طبقه بندی: حرف حساب شیعه، 
کلمات کلیدی: سلوک بهایی، بها الله، بهاییت، آمریکا، میثم رسولی، نیمه شعبان، اسلام، من و تو،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در پنجشنبه 23 تیر 1390 توسط بهایی پژوه