شوقی افندی در سال 1336 شمسی از دنیا رفت. وی عقیم بود و فرزندی نداشت لذا بدون جانشین رهسپار گور شد.  پس از فوت شوقی ، گروهی از بهائیان به رهبری زن آمریکایی شوقی (روحیه ماکسول) در سال 1342 شمسی ، کنفرانسی در لندن بر پا کرده و در آنجا نه نفر را به عنوان اعضای بیت العدل برگزیدند. وظیفه این اعضا تشکیل بیت العدل در حیفا و اداره بهائیت بود. برخی دیگر از بهائیان ، بیت العدل حیفا را بی اعتبار دانستند

بهائیت و اسرائیل؛ پیوند دیرین (1)

 اصلیترین دلیل آنها نبود ولی امر مصون از خطا در رٲس این مؤسسه بود.این دسته "چارلز میسن ریمی "را که از بهائیان آمریکا بود ، جانشین شوقی شناختند و لقب " ریمی" گرفتند.

علاوه بر میسن ریمی ، تعداد دیگری از ایادیان امر و سرکردگان بهائی نیز خود را ولی امر نامیده و انشعاباتی به شرح زیر در بهائیت به وجود آوردند:

1- دونالد هاروی متوفی به سال 1991 م . بعد از وی 2 نفر از طرفدارانش به نام های "ژاکوبس . ا. سوقومیان" و "برنت رید"خود را ولی امر چهارم نامیدند.

 

2- رکس کینگ متوفی به سال 1977 م. وی در ایالت لاس وگاس آمریکا جامعه تربیت بهائی را به وجود آورد.

 

3- للاند جنسن متوفی به سال 1996 م. وی در ایالت مونتانا تشکیلاتی تحت عنوان بهائیان وفادار به میثاق امری تأسیس نمود.

 

گروهی دیگر ، دست از بهائیت شستند و جوانی از بهائیان خراسان را به عنوان حضرت سماء الله الاعظم به پیشوایی برداشتند . وی که جمشید معانی نام داشت ، خود را ظهور تازه ای پس از بهاء الله می شمرد. 

 

اینک این گروهها در برابر هم صف کشیده اند ، تا آینده از آن کدامیک باشد؟

طبقه بندی: معرفی بهاییت،  اخبار بهاییت،  عمومی، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در سه شنبه 10 اسفند 1389 توسط بهایی پژوه