بحث نقد و بررسی کتاب روشنائی را ادامه می دهیم،نویسنده این کتاب ذکر کرده :

" در دیانت بهائی مرد و زن برابرند ، همانگونه که حقوق برابر دارند . مجازاتشان نیز برابر است . هر حکمی و پاداشی به مرد تعلق گرفت به زن نیز همان کیفیت مجری است."

(کتاب روشنائی- صفحه 135)

در پاسخ بایستی ذکر نمود که در بهائیت حقوق مرد و زن یکسان نیست. به عنوان نمونه عضویت زنان در بیت العدل ممنوع بوده و فقط مردان حق عضویت در این نهاد مهم بهائی را دارا می باشند. همچنین حج تنها بر مردان واجب است، در مورد ارث نیز بین زن و مرد تبعیض قائل می شوند و ...

نویسنده این کتاب در ارتباط با حکم دزدی در بهائیت نوشته است:

"بعضی احکام و شرایط  و تعیین مقدار آن و مجازات ها که تعیین نشده موکول به بیت العدل گردیده که به مقتضای زمان معلوم کنند و حکم آنرا صادر نمایند. " (کتاب روشنائی- صفحه 138)

ما از نویسنده کتاب روشنائی می پرسیم که اگر در حال حاضر شخصی برای چهارمین بار دزدی نمود ، حکمش چیست ؟ باید صبر کند تا بیت العدل دستور صادر نماید؟! آیا سرقت های مسلحانه با سرقت های غیر مسلحانه یک حکم دارند؟!

 

دکتر علی توانگر در ادامه مطالبی را از شیخیه ذکر می نماید ، در اینجا لازم است به صورت مختصر اشاره ای به اعتقادات رهبران شیخیه داشته باشیم:

- شیخ احمد احسایی در کتاب "شرح الزیاره" زیر عنوان "و تولّیت آخرکم" می گوید: حقیقت روشنی که احادیث شیعه و سنی بر آن شاهد است و خاندان پیغمبر و شیعیانشان بر آن هم صدا شده اند آن است که امام دوازدهم حضرت محمد بن الحسن العسکری می باشد که تا زمان قیامش زنده خواهد ماند."

 

2- سید کاظم در وصیت نامه خود ذکر می نماید:

" شهادت می دهم به دوازده نفر که به نصّ پیامبر اسلام به جانشینی معرفی گشته اند و عبارت اند از: ابوالحسن علی بن ابی طالب سپس...ابوالقاسم حجه بن الحسن که عدل و دادگری را روی زمین بگستراند. او نمی میرد تا آنگاه که بت پرستی را از جهان بر اندازد. خدایا اینان پیشوایان من اند. آن چه پیامبر اسلام فرمود ، حق است و شکّی در آن نیست و شریعت او تا پایان روزگار پابرجا خواهد بود."( مجموعه الرسائل ترجمه وصیت نامه)

 

3- سید رشتی در صفحه 147 کتاب "مجموعه الرسائل" مطالبی را بیان نموده که ترجمه آن چنین است:

" همه مسلمانان هم آواز و هم رٲی شده و اجماع دارند بر این که به یقین ، نبوت الهی با برگزینش حضرت رسول اکرم پایان یافته و تا ابد هر کس که به حدّ تکلیف دینی رسد، بایستی زیر لوای آئین این پیغمبر به سر برد."

 

از آنجا که بهائیان نسبت به شیخیه به ویژه خود شیخ و سید احترام شایانی قائلند و سخنان آنها را عین حقیقت می دانند ، لذا  بایستی بیانات آنها را بپذیرند.

 

با تشکر از توجه شما

 

 

طبقه بندی: عقائد بهاییت،  ردیه، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در سه شنبه 14 دی 1389 توسط بهایی پژوه